United States Dance Championships

Winners Circle

2019 United States
Professional National Champions

U.S. National Professional Latin Champions

Riccardo Cocchi
& Yulia Zagoryuchenko

U.S. National Professional Ballroom Champions

U.S. Open to the World Professional Ballroom Champions (WDC World Series Event)

Victor Fung
& Anastasis Muravyeva

U.S. National Professional Rhythm Champions

Andre & Natalie
Paramonov

U.S. National Professional Smooth Champions

Nick Cheremukhin
& Viktorija

U.S. National Professional American 9-Dance Champions

Sergey Samchynskyy
& Yuliya Besarab

U.S. National Professional International 10-Dance Champions

Jonas Kazlauskas
& Kathleen Ilo

U.S. National Professional Mambo Champions

Kevin Ubillus &
Milagros Lareto

U.S. National Professional Theatre Arts & Cabaret Champions

World Professional Cabaret/Exhibition Champions

Shane & Shannon
Jensen

U.S. National Professional Ballroom Showdance Champions

Nazar Batih
& Mariko Cantley

U.S. National Professional Latin Showdance Champions​

Ivan Kudashev
& Kshusa Sokolova

U.S. Open to the World Professional Latin Champions (WDC World Series Event)

Artur Tarnavskyy
& Anastasia Danilova

2019 United States Rising Star
Professional National Champions

U.S. National Professional Rising Star Latin Champions

Pasha Stepanchuk
& Gabriella Sabler

U.S. National Professional Rising Star Ballroom Champions

Oreste Alitto
& Valeriia Belozerova

U.S. National Professional Rising Star Rhythm Champions

Andrew Escolme
& Amy Baker

U.S. National Professional Rising Star Smooth Champions

Igor Afonkin
& Meghan Anderson

2019
Top American Students

Top American Bronze Students: 

  • Don Gingery (Dancing on the Shore)
  • Samantha Ferris (FADS – Doylestown)

Top American Silver Students: 

  • Ian Forestier (Dance It Studio)
  • Joanna Lau (Abaya’s Ballroom)

Top American Gold Students: 

  • Michael Lahue (Vivid Ballroom)
  • Diana Best (FADS – Greensboro)

2019
Top International Studios

Top International Bronze Students: 

  • Daniel Kristoff (Cherdantsau, Pavel)
  • Samantha Ferris (FADS – Doylestown)

Top International Silver Students: 

  • David Zaleske (Dance Life – Norov)
  • Lori Brady (Izyumov, Sergey)

Top International Gold Students: 

  • Don Jaffe (Eastern Ballroom Alliance)
  • Angela Morrison (Ballroom Dance of New York)

2019
Top Overall Students - Winners of the Jane Chiang Scholarship

1st Place Overall Student ($10,000) – Samantha Ferris (FADS – Doylestown)

2nd Place Overall Student ($7,000) – Diane Clemons (FADS – Doylestown)

2019 Top Overall Studios

Top Small Studio: Champion Dancesport
Top Medium Studio: FADS – Bloomfield Hills
Top Large Studio: Colorado Dancesport

Scoresheets - Past years